4 dôvody, prečo byť opatrní pri účtovníkoch „na voľnej nohe“

Obrázok článku: 4 dôvody, prečo byť opatrní pri účtovníkoch „na voľnej nohe“

4 dôvody, prečo byť opatrní pri účtovníkoch „na voľnej nohe“

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Každá firma potrebuje účtovníka. V niektorých prípadoch sa tejto oblasti venuje spočiatku sám majiteľ, prípadne nejaký jeho známy. Skôr či neskôr však dôjde k tomu, že sa vedenie musí rozhodnúť, či si účtovníctvo nechá viesť interne, alebo externe. Pri druhom menovanom prípade môže firma staviť na odbornú účtovnú spoločnosť, alebo na takztevaných účtovníkov „na voľnej nohe“. 

 

Odborníci sú v oboch týchto kategóriách, avšak zveriť svoje účtovníctvo solitérovi sa nemusí vždy vyplatiť. Hoci môže mať absolvovaný kurz účtovníctva, aj byť členom Združenia účtovníkov Slovenska. Prečo?

 

1. Často mu chýbajú referencie

 

Medzi účtovníkmi „na voľnej nohe“ je mnoho živnostníkov a tí sa často nezapodievajú so zriadením vlastných webových stránok. V istých prípadoch teda môže byť dosť náročné zistiť si o nich viac, prípadne si prečítať referencie. Ak teda nejdete priamo na základe odporúčania od človeka, ktorému veríte, často je nadviazanie spolupráce s účtovníkom – freelancerom krokom do neznáma.

 

Naopak, firmy väčšinou majú referencie umiestnené priamo na svojom webe. V rôznych registroch a databázach (alebo prostredníctvom Združenia účtovníkov Slovenska) na internete si o nich tiež viete čo-to zistiť a napríklad podľa hospodárskych výsledkov sa rozhodnúť, či spolupráca s takouto spoločnosťou má zmysel.

 

2. Chýba mu zastupiteľnosť

 

Účtovník na voľnej nohe v drvivej väčšine prípadov robí sám. Z hľadiska osobného manažmentu práce to môže mať svoje výhody, ale pre firmu, ktorej vedie účtovníctvo, to predstavuje skôr riziká. Tým najväčším je chýbajúca zastupiteľnosť.

 

Ak totiž takýto účtovník ochorie, odíde na dovolenku, materskú, alebo z nejakého iného dôvodu vypadne na istý časový úsek, môže to spôsobiť problémy. Nie každý z nich vám totiž vie za seba zohnať náhradu a tak toto bremeno často ostáva na vás. Nehovoriac o tom, že stratený čas a zmeškané termíny môžu mať nielen ekonomické následky, ale aj právne.

 

3. Chýba mu krížová kontrola

 

V účtovnej firme zvyčajne existuje systém takzvanej krížovej kontroly. Účtovníci si navzájom kontrolujú svoju prácu, respektíve vedenie účtovníctva svojich klientov. Vzájomne si tak pomáhajú vychytať prípadné nedostatky, respektíve verifikovať správnosť.

 

Účtovník na voľnej nohe túto devízu vo väčšine prípadov nemá. Samozrejme nájdu sa aj výnimky, ale zvyčajne si po sebe svoju prácu kontrolujú sami. To nemusí nutne znamenať pokles kvality, ale dva páry oči si zvyknú všimnúť viac, než jeden.

 

4. Zvyčajne mu chýba úzka špecializácia

 

S rastúcou firmou rastie nie len počet účtovných dokladov, ale aj oblasti, ktoré musí účtovník pokryť. Zvyčajne tu okrem samotného podvojného účtovníctva patria tiež mzdy a personalistika, evidencia dochádzky, niekedy dokonca aj zákon o DPH a podobne.

 

Uznajte, že na jedného človeka toho môže byť priveľa. Áno, účtovník solitér môže mať prehľad v každej z týchto oblastí, môže mať absolvovaný kurz účtovníctva. Ale zrejme nebude na žiadnu úzko špecializovaný a úroveň jeho vedomostí tak bude skôr všeobecná. Účtovné firmy majú však na každú oblasť zvyčajne prideleného špecialistu. Agenda, resp. účtovníctvo jednej firmy tak prejde aj rukami viacerých ľudí, z ktorých každý sa na ňu pozrie zo svojej perspektívy.

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár