5 Dôvodov, prečo delegovať účtovníctvo na externú firmu

Obrázok článku: 5 Dôvodov, prečo delegovať účtovníctvo na externú firmu

5 Dôvodov, prečo delegovať účtovníctvo na externú firmu

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Firmy aj živnostníci vedia, že kvalitne vedené účtovníctvo je jedným z dôležitých pilierov podnikania. Mnohí si však myslia, že aby bolo všetko v poriadku, potrebujú zamestnať kvalitného účtovníka. Mýlia sa. Naopak, nemať účtovníka je vo veľa veciach obrovská výhoda.

Úspora nákladov

Účtovník je zamestnanec a možno si poviete, že nejako jedného účtovníka unesiete, veď napríklad absolventov nalákate aj na minimálnu mzdu. Avšak pri účtovníkovi nie sú všetky náklady spojené len so mzdovou zložkou.

Financie stojí aj obstaranie ekonomického softvéru,  pravidelné školenia, odborná literatúra a sledovanie legislatívnych zmien. Nehovoriac o tom, že zamestnanec nebude vzdelávanie v oblasti riešiť zo svojich zdrojov, ale žiadať o firemné.

Takže náklady na prevádzku účtovníka môžu často prevýšiť aj mzdové náklady. To je niečo, od čoho pri delegovaní účtovníctva externej firme budete oslobodení.

Vždy čerstvé informácie

Mať firemného účtovníka je vždy isté riziko, že sa k vám nedostanú tie najčerstvejšie informácie. Účtovné firmy naopak neustále monitorujú situáciu, aby vedeli byť konkurenciou na trhu.

Kvalitná účtovná firma neustále školí svojich pracovníkov. Preto sa môžete spoľahnúť na to, že nebudete mať účtovníctvo rovnaké, ako ho robila účtovníčka pred dvadsiatimi rokmi, ale také, ako vyhovuje dnešným pomerom. S tým súvisí aj adekvátna optimalizácia.

Krytie rizika

Ak sa stane účtovná chyba, môže ísť o nemalé pokuty. Pritom si treba uvedomiť, že zamestnávateľ nemôže od zamestnanca požadovať vyššiu náhradu škody, ako je štvornásobok priemerného mesačného platu účtovníka. A to ani v prípade, že na firmu zvalil problém obrovských rozmerov.

Aj preto účtovník nemusí byť tak zodpovedný, ako účtovná firma. Kvalitné účtovné firmy sú zvyčajne poistené voči takýmto rizikám a dokážu preto klientovi náhradu škody kompenzovať.

Žiadne starosti so zamestnancom

Žiadne dovolenky, práceneschopnosť, nezodpovednosť. Každý kto zamestnáva ľudí, pozná problémy so zamestnancami.

S účtovnou firmou nemusíte riešiť žiadne odmeny, poukazy, žiadne otázky ohľadne pracovnej doby. Odovzdáte podklady a výsledok máte odovzdaný načas  a vo vysokej kvalite. Bez starostí.

Môžete sa plne sústrediť na svoj biznis

Toto je veľmi veľká výhoda práve pre menšie firmy a podnikateľov. Pretože nie každý potrebuje účtovníka každý mesiac. Množstvo malých živnostníkov, podnikateľov, alebo aj fyzických osôb postretne v marci nemilá povinnosť – podať daňové priznanie.

Nemusíte sa v zákonoch orientovať, nie je potrebné vypĺňať komplikované tlačivá, chodiť na úrady ani sa stresovať, či ste niekde nespravili chybu a nebudete musieť celú kalváriu absolvovať znova. Účtovnej firme odovzdáte faktúry, bločky, bankové výpisy a ostatné potrebné dokumenty a na konci budete pri podávaní daňového priznania pokojný.

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár