Úverové financovanie podnikania: Na čo si dať pozor?

Obrázok článku: Úverové financovanie podnikania: Na čo si dať pozor?

Úverové financovanie podnikania: Na čo si dať pozor?

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Prostredníctvom bankového úveru je možné financovať rôznorodé druhy podnikateľských aktivít. Od rozšírenia firmy, cez akvizície, rozvoj, ale aj samotnú prevádzku, vykrytie omeškaných faktúr a podobne. Je však vhodné vedieť, aké zdroje financovania si zvoliť.

 

Aké úverové financovanie vybrať?

 

Pri výbere úveru je vhodné sa najprv zamýšľať nad tým, aký úver si môžete dovoliť. Častým problémom pri získavaní podnikateľského úveru je príliš veľká daňová optimalizácia. Banky totiž posudzujú úver na základe ziskovosti a ak sa dá pohybuje v nízkych číslach, získať úver býva zložitejšie. Preto ak plánujete rozvoj firmy pomocou úverov, je vhodné sa dopredu poradiť s účtovníkom.

 

Pohodlný výber

 

Máte podnikateľský účet v niektorej z bánk a v nej zvyknete čerpať aj úver? Nie vždy vám však vlastná banka dá tie najlepšie podmienky na trhu. Preto je vhodné spraviť si prieskum. Navštíviť viaceré banky a nechať si spraviť úverový plán na vaše potreby. Možno zistíte, že úspora za trochu snahy sa pohybuje v stovkách eur.

 

Nesprávna voľba úveru

 

Nie každé peniaze, ktoré má podnikateľ k dispozícií, ako úverové zdroje, sa oplatí využiť. Príkladom býva kontokorentný úver, ktorý banky prideľujú podnikateľom prakticky automaticky k firemnému účtu. Ide však o drahé a krátkodobé úvery. Rozhodne nimi netreba financovať dlhodobé ciele. Pretože v takom prípade môžu podnikateľa dobehnúť vysoké splátky skôr, ako sa dostaví vyšší príjem, ktorý chcel investíciou sledovať. Vo všeobecnosti teda platí, že splatnosť úveru by nemala byť skôr, ako začne plynúť zisk z investície.

 

Nesprávna voľba splátok

 

Podnikatelia často súhlasia s bežnou formou mesačných splátok. Nie vždy to však je jediná možnosť. Pri komunikácii s bankou je napríklad možné žiadať odklad splátok až do doby, kedy nezačnú plynúť príjmy z investičného zámeru. Splátky môžu byť aj variabilné, vzhľadom na sezónne príjmy podnikateľa. Neuspokojiť sa s návrhom zo strany banky tak môže podnikateľovi výrazne pomôcť a úver ho nemusí tak zaťažiť.

 

Chcete lacnejší úver? Založte nehnuteľnosť

 

Banky sa pri poskytovaní firemných úverov riadia jednoduchým pravidlom. Čím je pôžička bezpečnejšia, tým môžu podnikateľovi poskytnúť viac financií. Samozrejme, ak je poistená nielen účtovnými výkazmi, ale aj nehnuteľnosťou, môže byť zasa lacnejšia pretože banka má menšie riziko.

 

Preto platí, že ak má firma dobré účtovníctvoza úver ručí aj nehnuteľnosťou, tak sa môže dostať k relatívne priaznivej úrokovej miere. Založiť nehnuteľnosť je možné aj firemnú, ale napríklad aj rezidenčnú – teda majiteľovu. Nebojte sa takúto nehnuteľnosť dať ako záruku, vráti sa vám to na nižšom úroku.

 

Nepožiadajú o pomoc

 

Pri žiadosti o úver sa riadia len s bankovým poradcom. Vhodné však je pred celým procesom konzultovať možnosti úveru a vhodnosti pre firmu napríklad s účtovnou firmou. Tak si môžu podnikatelia nielen zabezpečiť lepší úver, ale sa na jeho platenie aj pripraviť.

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár