Kedy sa živnostníkovi oplatia paušálne výdavky?

Obrázok článku: Kedy sa živnostníkovi oplatia paušálne výdavky?

Kedy sa živnostníkovi oplatia paušálne výdavky?

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Medzi výhody živnosti, ako typu podnikania, patrí nepochybne aj uplatňovanie paušálnych výdavkov. Ide o priamy spôsob toho, ako možno ušetriť na dani z príjmu. Nie každému živnostníkovi sa však uplatňovanie paušálnych výdavkov oplatí. Poďme si o nich teda povedať niečo viac a vymenovať situácie, v ktorých je takýto postup výhodný.

 

Čo sú to pri živnosti paušálne výdavky?

 

V rámci slovenskej daňovej legislatívy ide v podstate o legálne fiktívne výdavky, ktoré sú definované v Zákone o dani z príjmu. Tie si môže uplatniť živnostník aj vtedy, ak napríklad za daný rok žiadne skutočné náklady nemal. Daň z príjmu si tak vie znížiť až o 60%. Paušálne výdavky bývajú označované tiež ako výdavky percentom z príjmu.

 

Samozrejme, aj paušálne výdavky pri živnosti sú limitované. Horná hranica, ktorú si možno uplatniť, je vo výške 20.000 eur. Samotné paušálne výdavky si živnostník uplatňuje v daňovom priznaní k dani z príjmu fyzickej osoby typu B.

 

Na internete existujú rôzne kalkulačky paušálnych výdavkov, v ktorých si môže živnostník vypočítať, či sa mu ich uplatnenie oplatí. Nejde však iba o to, či to je výhodné, alebo nie. Na ich uplatnenie totiž musí fyzická osoba – podnikateľ (najčastejšie práve SZČO) spĺňať isté podmienky. Konkrétne:

 

  • mal v danom roku príjmy z podnikania,
  • prípadne príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
  • prípadne príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu a
  • nie je platiteľom DPH, prípadne bol jeho platiteľom iba časť roka.

 

Komu sa oplatí uplatniť si paušálne výdavky?

 

Nie v každom jednom prípade sa paušálne výdavky oplatia. Pre podnikateľov – živnostníkov, ktorých skutočne preukázateľné reálne výdavky presahovali 60 % ich príjmu za daný rok, sú napríklad menej výhodné.

 

Komu sa teda oplatia? Živnostníkom, ktorí:

 

  • mali reálne preukázateľné náklady nižšie ako 60 % zo svojich celkových príjmov, ideálne minimálne, prípadne nulové príjmy,
  • si nechcú, prípadne si nezbierali a neodkladali bločky a faktúry za svoje výdavky,
  • vykonávajú duševnú prácu, prípadne pôsobia v umeleckej sfére a majú vo všeobecnosti nízke náklady.
  • si chcú viesť, prípadne si vedú iba jednoduchú evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob, napríklad v excelovskej tabuľke.

 

Výsledná daňová povinnosť je pri uplatnení paušálnych výdavkov v týchto prípadoch nižšia, ako by bola bez nich. Ide teda o pomerne značnú výhodu živností, ktorá vyplýva z daňovej legislatívy na Slovensku.

 

Do paušálnych výdavkov sa nezarátavajú odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Tie sa od príjmov odpočítajú samostatne. Teda aj v prípadoch, kedy SZČO neplatí odvody do Sociálnej poisťovne, sa mu môže oplatiť uplatniť si výdavky percentom z príjmu.

 

Nie ste si istí, či sú paušálne výdavky tou správnou cestou pre vás? Môže sa pokojne stať, že výhodnejšie by pre vás bolo uplatnenie si skutočne preukázateľných výdavkov. Kontaktujte nás a my sa postaráme o to, aby ste na dani neplatili viac, než musíte. Využite všetky výhody živnosti, ktoré máte k dispozícii.

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár