Dividendy predstavujú podiel na zisku. A hoci nejde o príjem v pravom zmysle slova, aj dividendy podliehajú zdaneniu. Existuje niekoľko typov dividendového príjmu a preto je potrebné počítať aj s rôznymi formami zdaňovania.
Existujú rôzne typy dividend, v roku 2021 však dani podliehajú:
Podľa § 3 ods. 1 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je predmetom dane a zdaňuje sa :
Pri zdaňovaní dividend je dôležité vedieť, že dani podliehajú teda aj dividendy, ktoré plynú nielen z vlastníctva firmy, ale napríklad aj z firiem, ktoré vyplácajú dividendu, ak máte ich akcie kúpené priamo prostredníctvom brokera, alebo fondu.
Dividendy, ako aj iné časti príjmov je možno zdaňovať dvomi spôsobmi:
Pri dividendách sa líši aj výška zdanenia. Ak ide o dividendy zo Slovenska, sadzba je 7 %.
Ak ide o podiely na zisku vykázané za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1.1.2017 a plynú fyzickej osobe zo zdrojov v zahraničí:
Medzi dividendy, ktoré podliehajú dani však možno zaradiť aj dividendy z cenných papierov, o čom mnoho investorov nevie. Zdaňovanie cenných papierov zákon č. 595/2003 Z.z.
Podľa Zákona o dani z príjmov sa totiž tento typ príjmov vyberá zrážkou vo výške 7%. Avšak v prípade akcii je napríklad trochu problém. Ťažko prinútite Apple, Microsoft alebo niektorý z ETF, aby sa podvolil slovenskému zákonu.
Dividendy inkasované zo zahraničia, z ktorých ste na Slovensku nezaplatili daň zrážkou, by sa teda mali objaviť vo vašom daňovom priznaní a mali by ste ich zdaniť.
Avšak pozor, ak nakupujete akcie napríklad cez brokera. Väčšina dividend sa však zrážkou zdaňuje v zahraničí, rôzne podľa sídla firiem, ktoré dividendy platia. V USA je to 15%. Európe je to rôzne, až do výšky 35%.
S týmito krajinami má Slovenská republika zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak ste v USA zaplatili zrážku 15%, Slovenskú sadzbu 7% by ste už nemali platiť. Konkrétne podrobnosti je však vhodné prediskutovať s účtovnou firmou.