Ako na daňové priznanie, ak ste mali príjmy zo zamestnania v zahraničí?

Obrázok článku: Ako na daňové priznanie, ak ste mali príjmy zo zamestnania v zahraničí?

Ako na daňové priznanie, ak ste mali príjmy zo zamestnania v zahraničí?

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Mali ste v roku 2021 príjmy zo zamestnania v zahraničí a nie ste si istí, či aj vám vznikla povinnosť podať si daňové priznanie? Vo väčšine prípadov platí jednoduché: áno, vznikla. Poďme si však o tejto problematike povedať čosi viac. Nezabudnite tiež na to, že s podaním daňového priznania so zahraničnými prijímami vám veľmi radi pomôžeme. Neváhajte sa na nás obrátiť.

 

Kto si musí podať daňové priznanie?

 

Platí, že ak vaše zdaniteľné príjmy za rok 2021 presiahli sumu 2255,72 €, máte povinnosť podať si aj slovenské daňové priznanie k dani z príjmu fyzickej osoby typu A alebo B. Tu je potrebné zdôrazniť, že sa tým myslia vaše celosvetové príjmy, teda aj také, ktoré ste dosiahli v zahraničí.

 

Mnoho ľudí si myslí, že ak dosiahne len príjem zo zahraničia a na Slovensku nezarobili ani cent (prípadne tu celý rok ani neboli) tak sa ich slovenské daňové priznanie netýka. Je to omyl. Aj im vznikla povinnosť podať si daňové priznanie k dani z príjmu fyzickej osoby patričného typu.

 

Iba si zopakujme, že typ A podávate, ak ste mali iba príjem zo závislej činnosti, teda zo zamestnania. Typ B podávate, ak ste mali tiež príjmy napríklad z prenájmu, kryptomien, dodatočnej práce na dohodu a podobne.

 

Ako vyplniť daňové priznanie s príjmami zo zahraničia?

 

V prvom rade sa uistite, že od každého zamestnávateľa, vrátane tých zahraničných, ste dostali potvrdenia o zdaniteľných príjmoch za celý rok 2021. V zahraničí majú tieto potvrdenia rôzne názvy: napríklad v Holandsku je to Jaaropgaaf, v Rakúsku takzvaný Lohnzettel, v Česku zasa Potvrzení o zdanitelných příjmech.

 

Svoje príjmy zadávate štandardne v V. oddiely daňového priznania. Ak ste mali popri príjmoch zo zahraničia aj príjem zo zamestnania na Slovensku, uvádzate všetko tu. Okrem hrubej mzdy uvádzate aj povinné poistné, ktoré ste si ako zamestnanec prípadne platili.

 

Pozor, ak ste mali príjem v inej mene ako euro, musíte ho prepočítať priemerným ročným kurzom. Ten vám následne odporúčame uviesť aj do IX. oddielu v mieste na Osobitné záznamy daňovníka. Tu nezabudnite tiež uviesť kódy štátov, za ktorých ste mali zahraničné príjmy a tiež ich celkovú výšku.

 

Je potrebné podotknúť, že príjem zo zamestnania sa primárne zdaňuje v krajine, v ktorej ste ho dosiahli. Ak už bol zdanený v zahraničí, napríklad v Rakúsku či Holandsku, na Slovensku ho už nezdaňujete. Garantujú to zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

 

Vo svojom daňovom priznaní s príjmami zo zahraničia však musíte uviesť, ktorú metódu pre zamedzenie dvojitého zdanenia si uplatňujete. Či ide o vyňatie príjmov, alebo zápočet dane.

 

Ak si nie ste istí, ktorú metódu na zamedzenie dvojitého zdanenia máte použiť, neváhajte sa obrátiť na nás. Naši fundovaní odborníci vám pomôžu podať si daňové priznanie s príjmami zo zahraničia tak, aby ste si splnili všetky svoje zákonné povinnosti včas a so všetkým, čo k tomu patrí.

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár