Stravné lístky alebo príspevok? Čo sa mení pre zamestnávateľa?

Obrázok článku: Stravné lístky alebo príspevok? Čo sa mení pre zamestnávateľa?

Stravné lístky alebo príspevok? Čo sa mení pre zamestnávateľa?

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Novela Zákonníka práce prináša od 1. marca 2021 výraznú zmenu v príspevku na stravovanie zamestnanca. Po novom si bude môcť vybrať, či chce ako príspevok na stravovanie lístky alebo finančnú hotovosť. Pre zamestnávateľov to prináša niekoľko zmien.

 

Na poskytovaní stravy sa nič nemení

 

Povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravu ostáva aj po prvom marci nezmenená. Novelou sa preto nemení nič u zamestnávateľov, ktorí stravu zabezpečujú. Naďalej tak môžu robiť stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti a to:

  • Vlastným stravovacím zariadením
  • Využiť stravovacie zariadenie iného zamestnávateľa

Príplatok na stravu je nutné poskytovať iba v tých prípadoch, keď sa kompenzuje situácia, že zamestnávateľ nemá vlastnú kuchyňu alebo neumožňuje stravovanie. Doteraz sa príspevok poskytoval prostredníctvom stravných lístkov, od prvého marca je možné poskytnúť stravné lístky, ale ako alternatívu aj finančnú hotovosť.

 

Výber medzi gastrolístkami a príspevkom je dobrovoľný

 

Ak zamestnávateľ prevádzkuje vlastnú jedáleň alebo zabezpečuje obedy formou cateringu, zamestnanci nemôžu žiadať príspevok na stravovanie ani lístky. A to ani v prípade, ak stravovanie u zamestnávateľa nevyužijú. 

Ak zamestnávateľ žiadnym spôsobom nezabezpečuje stravovanie, musí príspevok poskytnúť. 

Od prvého marca je na každom zamestnancovi, či si vyberie stravné lístky alebo finančný príspevok.  Zamestnávateľ musí jeho voľbu rešpektovať. Do okamihu, kým sa však zamestnanec rozhodne, je rozhodnutie na zamestnávateľovi. 

 

Rozhodnutie sa mení po roku

 

Ak sa zamestnanec rozhodne pre lístky alebo príspevok, toto rozhodnutie nemôže zmeniť počas 12 mesiacov. Je to istá ochrana zamestnávateľa pred tým, aby ho takto zamestnanec zbytočne nezaťažoval byrokratickými aj mzdovými zmenami. Rozhodnúť sa pre druhú alternatívu môže zamestnanec až po uplynutí 12 mesiacov odo dňa, kedy spravil rozhodnutie o prvej voľbe. 

 

Aká je výška príspevku?

 

Finančný príspevok zamestnávateľa sa nemení, či ide o stravné lístky alebo príspevok k platu.  Minimálna výška finančného príspevku na stravovanie je 55 % minimálnej hodnoty stravovacej poukážky. V roku 2021 je to 2,11 eura. Pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín je to  55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste. V roku 2021 teda 2,81 eura.

Ak potrebujete pomôcť s mzdovou, personálnou alebo účtovnou agendou, stačí nás osloviť. 

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár