Začínate podnikať a máte obavy z toho, ako zvládnete účtovníctvo? Nenechajte sa odradiť tým, že sa budete musieť okrem podnikania zaoberať aj vedením príjmov a nákladov. Je to jednoduchšie, ako sa zdá a ak máte dobrého účtovníka, tak prakticky všetky starosti môžete pustiť z hlavy.
Ako viesť jednoduché účtovníctvo?
Ak ste čerstvý podnikateľ, teda SZČO, tak sa nemusíte v prvom rade zaoberať komplikovanými účtovnými systémami alebo nebodaj podvojným účtovníctvom. Na úplný začiatok vám bude stačiť finančný denník. V ňom si jednoducho budete evidovať všetky príjmy a výdavky, doložené samozrejme faktúrami a bločkami. Takáto daňová evidencia je jednoduchá a v princípe si ju stačí viesť priebežne. Následne potom v marci zanesiete daňovú evidenciu účtovníkovi a ten podá daňové priznanie. Nejde o nič zložité a nič, čo by vám bránilo podnikať alebo vás príliš byrokraticky zaťažovalo.
Na paušálne výdavky to ide ešte ľahšie
Ďalšou možnosťou, ktorú má začínajúci živnostník je, že nepotrebuje viesť daňovú evidenciu, stačí mu archivovať príjmy. Tie následne rovnako zanesie na začiatku rok k účtovníkovi a môže si uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Maximálne do výšky 20 000 €. V takomto prípade nepotrebujete žiadnu evidenciu výdavkov. Je to ideálne napríklad pre programátorov, grafikov, kreatívne povolania, ktoré jednoducho nemajú reálne výdavky spojené s podnikaním. V takomto prípade sa prakticky netreba obávať ani žiadnych sankcií, či daňových kontrol. Ak ste uviedli všetky príjmy, tak daňový úrad prakticky nemá čo okrem nich kontrolovať. Ide o veľmi jednoduché a efektívne riešenie hlavne pre malých podnikateľov. Ak platíte zdravotné alebo sociálne odvody, tie si môžete uplatniť v celej výške.
Online evidencia vám pomôže
Dnes už je možné si príjmy a výdavky evidovať online. To znamená, že všetky vystavené faktúry vám zostanú v elektronickej podobe a následne ich exportujete svojmu účtovníkovi. V tomto prípade už stačí len rýchly sumár a uľahčíte prácu aj účtovníkovi.
Jednoduchého účtovníctva sa netreba báť
Jednoduché účtovníctvo zvládne naozaj každý. Zjednodušene možno povedať, že vám stačí malá obálka alebo priečinok v počítači, kde si budete evidovať príjmy. Prípadne k si budete chcieť uplatňovať reálne výdavky, tak druhý priečinok bude slúžiť na ne. Výhodou je, že pre paušálne alebo reálne výdavky sa môžete rozhodnúť až pred podaním daňového priznania podľa toho, čo bude pre vás výhodnejšie. Takže po skončení kalendárneho roka spravíte len súčet príjmov, výdavkov alebo aplikujete paušálne výdavky a podáte daňové priznanie. S tým vám pomôže rýchlo a efektívne účtovná firma. To je všetko. Žiadne iné starosti s účtovníctvom riešiť nemusíte.