Externé spracovanie miezd: Výhody a nevýhody

Obrázok článku: Externé spracovanie miezd: Výhody a nevýhody

Externé spracovanie miezd: Výhody a nevýhody

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

V živote každého podnikateľa príde k momentu, kedy potrebuje na svoj rozvoj zamestnať ľudí. Vtedy sa nutne stretne aj s personálnou agendou a spracovaním miezd. Túto činnosť však prirodzene musí delegovať. Má len dve možnosti. Zamestnať odborníka priamo vo firme alebo celé spracovanie miezd presmerovať na externú spoločnosť. Čo je pre podnikanie výhodnejšie?

 

Mínus jeden človek

 

Každý podnikateľ v praxi vie, že nájsť kvalitného človeka je na súčasnom trhu problém. A týka sa to aj účtovníka. Navyše človek zamestnaný na plný úväzok stojí každý mesiac značný balík financií, má dovolenku, môže ochorieť a v oblasti personalistiky stojí aj dodatočné náklady za neustále školenia. Nehovoriac o vybavení. Jednoducho nájsť kvalitného človeka, zaplatiť ho a udržať vo firme stojí nemálo energie a financií. Účtovná firma tak predstavuje možnosť, ako nepotrebujete mať ďalšieho človeka vo firme zamestnaného na plný úväzok. To samo predstavuje pre firmu veľké odľahčenie.

 

Fungovanie ako hodinky

 

Pripraviť mzdy každý mesiac nie je síce jadrová fyzika. Túto agendu by mal zvládnuť aj stredoškolský absolvent s ekonomickým zameraním. Na druhej strane nejde len o vypĺňanie čísel vo výkaze a sledovanie dochádzky. Mzdová problematika sa neustále mení a je potrebné sledovať aktuálne zmeny v zákonoch. To je niekedy náročné zvládať práve v menších firmách s jedným človekom na mzdy a personalistiku. Účtovná firma vám v takomto prípade zabezpečuje vždy 100 % činnosť v súlade s aktuálnymi zákonmi a nariadeniami. Všetky školenia aj materiálnu podporu si zabezpečuje sama.

 

Vždy k dispozícii

 

Pri externom spracovaní miezd sa môžete spoľahnúť na podporu každý pracovný deň. Externá spoločnosť nikdy nemá dovolenku, nikdy nie je na PN, vždy sa nájde niekto, kto s vami dokáže aktuálnu situáciu alebo problém riešiť. Vďaka tomu máte vo firme vždy načas vyplatené mzdy a spracované odvody. Dokonca je možné využiť aj elektronickú komunikáciu s úradmi. Súčasťou takejto agendy aj výpočet zúčtovania daní, poistného a všetkého čo so mzdami súvisí. Nikdy sa nebudete musieť pýtať účtovníka, či niečo vie a zvládne. 

 

Nemusíte sa báť zneužitia

 

Účtovné kanceláriedokonale zabezpečené pred únikom údajov a rovnako nesú plnú zodpovednosť, ak spravia chybu v spracovaní miezd alebo účtovaní. Naopak v prípade interného zamestnanca je možnosť kontroly aj postihov značne obmedzená. V prípade kvalitnej spoločnosti sa tak nemusíte báť, že by vaše výplatné termíny a odvodové povinnosti boli akokoľvek ohrozené. 

 

Čo všetko na to potrebujete?

 

Pri externom spracovaní miezd sa netreba báť ani toho, že príprava podkladov na mzdy bude na pleciach majiteľa. Ide však o jednu z malých nevýhod. Externej firme musíte dodať dáta pre výpočet miezd. Napríklad informácie o dochádzke, nadčasoch, stravných lístkoch, či odmenách. To sú však informácie, ktoré môže zhromaždiť ktokoľvek vo firme a odoslať na spracovanie.

Ak je pre vás zaujímavé delegovať spracovanie miezd externej firme alebo rozbiehate podnikanie a potrebujete spracovanie miezd, stačí sa u nás informovať na možnosti. Máme ponuky pre malé aj väčšie firmy.

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár