Povinným platcom DPH sa človek stáva zo zákona v prípade, ak jeho obrat za 12 nasledujúcich kalendárnych mesiacov presiahne 49 790 eur. Sú však situácie, kedy sa oplatí stať aj dobrovoľným platcom DPH.
Čo to znamená a aké to prináša výhody aj obmedzenia?
Povinnosť registrácie
Podnikatelia s menším obratom si plnia svoje daňové povinnosti raz v roku. V prípade, že ich obrat presiahne 49 790 eur počas 12 za sebou nasledujúcich mesiacov, budú platcami DPH zo zákona automaticky. To pre nich znamená aj niekoľko výhod. Kvôli nim sa niektorí podnikatelia stávajú platcami DPH ešte skôr, ako na to majú zo zákona povinnosť.
Výhoda platcu DPH je hlavne vo vrátení dane
Veľkou výhodou platcu DPH je, že ak nakupuje tovar alebo služby aj s DPH, má nárok na uplatnenie daňového odpočtu. Pre platcu DPH to v skratke znamená, že ak sú jeho obchodní partneri rovnako platcami DPH, tak si zaplatenú DPH môžu odpočítať v daňovom priznaní od tej prijatej a štátu odvedú iba príslušný rozdiel. Pri preplatku štát dokonca vyplatí rozdiel.
Registráciu získate na daňovom úrade
Aj v prípade, že ste nedosiahli obrat, ktorý je zákonom stanovený na povinnú registráciu platcu DPH, môžete daňový úrad požiadať o dobrovoľnú registráciu, na základe ktorej získate práva aj povinnosti platcu DPH aj keď máte nižší obrat. Daňový úrad následne vystaví žiadateľovi osvedčenie o registrácii spolu s identifikačným číslom – IČ DPH.
Ako prebieha registrácia na DPH?
Stačí vyplniť: Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia. K žiadosti je nutné doložiť aj dokumenty, ktoré bude daňový úrad potrebovať k posúdeniu žiadosti.
Žiadateľ totiž musí daňovému úradu preukázať vykonávanie ekonomickej činnosti. Ak ju nepreukáže, daňový úrad registráciu zamietne. K takýmto dokumentom najčastejšie patria:
- vystavené faktúry,
- prijaté faktúry,
- zmluvy s obchodnými partnermi,
- bankové výpisy,
- niektoré výstupy z účtovníctva a podobne.
Možnosti aj pre začínajúcich podnikateľov
Žiadosť o dobrovoľnú registráciu môže podať aj začínajúci podnikateľ, teda rovno na začiatku svojej činnosti, ak ešte nemá žiadnu históriu. V takom prípade musí daňovému úradu predložiť namiesto faktúr podnikateľský plán a obvykle aj zmluvy s partnermi, ktorí sú platcami DPH.
Kedy sa neoplatí byť dobrovoľným platcom DPH
Na DPH sa nemá význam registrovať v prípade, ak nerátate s veľkými výdavkami, pretože pri malej spotrebe si prakticky nemáte čo odpočítať. V začiatkoch podnikania rovnako nemusíte vedieť, či medzi vašimi dodávateľmi budú prevažovať platcovia DPH alebo nie. Byť platcom DPH si totiž vyžaduje aj zvýšené náklady s vypracovaním daňových priznaní a daňovou evidenciou.
Ak chcete vedieť, či sa vám oplatí stať dobrovoľným platcom DPH, stačí sa na nás obrátiť. Pripravíme vám analýzu priamo na vaše potreby a obraty, ako aj obchodných partnerov. V prípade, že sa vám oplatí stať dobrovoľným platcom DPH, prevedieme vás celým procesom registrácie a následne spracujeme aj všetky potrebné náležitosti, ktoré vám ako platcovi DPH vyplynú vo vzťahu k Finančnej správe.