Zakladám živnosť v roku 2023 – čo ma čaká?

Obrázok článku: Zakladám živnosť v roku 2023 – čo ma čaká?

Zakladám živnosť v roku 2023 – čo ma čaká?

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Hneď po zamestnaní je samostatná zárobková činnosť, hovorovo živnosť, druhou najpopulárnejšou formou práce na Slovensku. Začiatkom minulého roka bolo u nás registrovaných takmer pol milióna živností. Medziročne toto číslo stúpa o zhruba 20 000 zápisov a dá sa očakávať, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2023.

Patríte medzi tých, ktorí zvažujú založenie živnosti? Ak áno, spísali sme pre vás zoznam povinností a pripomenutí, na čo myslieť v prvom roku.

1. Založenie živnosti online

Ak ste ešte živnosť nezaložili, odporúčame vám urobiť to online, prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy na webstránke www.slovensko.sk. Samozrejme, môžete tak urobiť aj osobne na ohlasovni ľubovoľného okresného úradu. Založenie živnosti online má však viacero nesporných výhod.

Prvou je rýchlosť. Podať žiadosť je otázkou doslova pár klikov, celé online tlačivo vyplníte už za 20-30 minút. Nemusíte čakať v radoch, nikam cestovať, všetko urobíte z pohodlia domova. Pripomíname, že k tomu potrebujete občiansky preukaz s čipom, ktorý má kompatibilný certifikát na elektronické podpisovanie (bol vydaný po júni 2021). 

Ďalšou výhodou je úspora. Pri ohlasovaní voľnej živnosti online neplatíte nič, osobne je však potrebný kolok v hodnote 5 eur za každú zapísanú činnosť. Pri ohlasovaní remeselnej/viazanej živnosti sa už poplatku nevyhnete a vyjde vás 7,50 € na každú zapísanú činnosť.

Ak vás, teda zaujíma, ako dlho trvá založenie živnosti, tak odpoveď je, že online to urobíte už za 30 minút. Ak tlačivo vyplníte kompletne a správne, živnosť vám bude zapísaná spravidla veľmi rýchlo, už od 3-5 pracovných dní.

2. Založenie živnosti a odvody

Otázka, ktorú majú mnohí noví či budúci živnostníci znie: aké odvody a v akej výške budem platiť? Odpoveď závisí od vašej konkrétnej príjmovej a pracovnej situácie.

Ak ide o vašu prvú živnosť, tak v prvom roku založenia hradíte iba zdravotné odvody, ktorých minimálna výška je v roku 2023 na úrovni 84,77 € mesačne. Odvody do Sociálnej poisťovne platiť nemusíte, povinnosť vám s najväčšou pravdepodobnosťou (čítajte nižšie) vznikne až v druhom kalendárnom roku od založenia živnosti, spravidla v júli. O tejto povinnosti a konkrétnej výške budete informovaní správou do vašej elektronickej schránky.

Minimálna výška odvodov do Sociálnej poisťovne je 200,72 € mesačne. 

Hranica príjmu pre odvody do Sociálnej poisťovne v roku 2023 je 8 477 €. To znamená, že ak v tomto roku prekročíte túto hranicu príjmov, od roku 2024 ste povinný hradiť odvody. 

3. Fakturácia a daňová evidencia

Ako živnostník budete svojim odberateľom vystavovať faktúry. Tento daňový doklad nemá pevne stanovenú predpísanú formu, musí však obsahovať isté povinné informácie – obchodné údaje dodávateľa aj objednávateľa, vrátane názvu, sídla, IČO, DIČ, prípadne aj IČ DPH, samozrejme informácie o poskytovanom tovare či službách a ich cene. 

Zjednodušene povedané – faktúry môžete vytvárať aj v Exceli. Dôrazne vám však odporúčame vystavovať ich v špecializovanom softvéri. Máte tak istotu, že budú vytvorené profesionálne a so všetkým, čo musia obsahovať. Mnohé takéto riešenia obsahujú tiež možnosť viesť prehľad nákladov, čo je nevyhnutné pre daňovú evidenciu. Tú máte povinnosť, ako živnostník viesť v rámci jednoduchého účtovníctva.

Rozumieme, že tieto úkony môžu byť na prvé počutie odstrašujúce. My vám však s vedením jednoduchého účtovníctva a spracovaním daňového priznania (ako SZČO budete podávať v roku 2024 daňové priznanie k dani z príjmu typu B, teda DPFOB) radi pomôžeme. 

Ak máte akékoľvek otázky k tomu, čo treba na založenie živnosti, resp. jej fungovanie v prvom roku existencie, neváhajte sa na nás obrátiť. 

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár