Odvody a zmeny v prihlasovaní do Sociálnej poisťovne v roku 2022

Obrázok článku: Odvody a zmeny v prihlasovaní do Sociálnej poisťovne v roku 2022

Odvody a zmeny v prihlasovaní do Sociálnej poisťovne v roku 2022

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Rok 2021 sa nám už chýli ku koncu a to znamená, že od januára nás opäť čakajú zmeny v živnostenských odvodoch do Sociálnej poisťovne. To však nie je všetko. Minulosťou sa totiž od nového roka stanú GRID karty, pomocou ktorých sa aj SZČO prihlasovali do jej e-Služieb. Prehľad tých najzásadnejších zmien vám prinášame v tomto texte.

Menia sa odvody SZČO so Sociálnej poisťovne 

Podľa dát Štatistického úradu Slovenskej republiky aj napriek pandémii vzrástla priemerná mesačná mzda medziročne  o 3,8% na úroveň 1 133 eur. Na túto metriku je priamo nadviazaný aj minimálny vymeriavací základ na platenie odvodov, ktorý rovnako narastie o 3,8 %. Ináč povedané, minimálne odvody SZČO v roku 2022 stúpnu.

Konkrétne z terajších 180,99 eura na 187,78 eura, čo je nárast o 6,79 eura. Je potrebné na to myslieť aj pri nastavení platieb napríklad v internet bankingu. 

Ak ako SZČO platíte v roku 2021 minimálne mesačné odvody, tak za december 2021 uhradíte ešte 180,99 €, za január 2022 už 187,78 €. Pamätajte na to, že odvody do Sociálnej poisťovne sú vždy splatné do 8. dňa nasledujúceho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac.

Budete v roku 2022 platiť odvody SZČO do Sociálnej poisťovne prvýkrát?

Vznik povinnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa posudzuje každoročne k 1. júlu, resp. k 1. októbru (ak ste ako fyzická osoba mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania) a to za predchádzajúci kalendárny rok. Ak váš príjem v roku 2021 presiahne sumu 6 798 €, od uvedených termínov vám vzniká povinnosť platiť odvody

Na svojom webe má Sociálna poisťovňa kalkulačku, pomocou ktorej si môžete informatívne vyrátať výšku mesačných odvodov. Upozorňujeme, že v čase písania článku bolo možné vypočítať si iba približné odvody za rok 2021.

Zmeny v prihlásení do e-pobočky Sociálnej poisťovne 

Ako sme uviedli v úvode, výška minimálnych mesačných odvodov nie je jedinou novinkou, ktorá živnostníkov v roku 2022 čaká. Ak v súčasnosti využívate na prihlásenie do Sociálnej poisťovne, resp. jej e-Služieb, GRID kartu, tak vedzte, že tá čoskoro bude minulosťou.

Poisťovňa totiž tieto karty už nevydáva a k 31. decembru 2021 ukončí ich používanie. Možno ste už zaregistrovali, že od júla je možné prihlasovať sa rýchlejšie a to hneď dvojako:

  • pomocou mena, hesla a mobilnej aplikácie (Free OTP, Google Authenticator, Microsoft Authenticator), alebo
  • elektronickým občianskym preukazom (eID).

Pri používaní appky si pri prvom prihlásení do e-pobočky Sociálnej poisťovne naskenujete s jej pomocou QR kód a zadáte jedinečný vygenerovaný kód. Pri každom ďalšom prihlásení budete do appky dostávať už iba kód.

Tento nový spôsob online prihlásenia do Sociálnej poisťovne je rýchlejší, komfortnejší a predovšetkým bezpečnejší. Ide o ďalší krok v rámci prechodu na digitálnu komunikáciu, ktorá sa čoskoro stane realitou aj v našom podnikateľskom prostredí.

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár