Elektronická PN v roku 2024

Obrázok článku: Elektronická PN v roku 2024

Elektronická PN v roku 2024

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Od 1. januára 2024 došlo k viacerým zmenám v súvislosti s evidenciou a spracovaním elektronickej práceneschopnosti, teda takzvanej ePN. Na čo sa pripraviť? Ako sa to dotkne vášho mzdového účtovníctva?

Elektronická PN v minulosti

Elektronizácia tejto agendy sa prvýkrát v povedomí verejnosti objavila ešte pred dvoma rokmi, keďže od 1. júna 2022 vznikla oprávneným lekárom (najmä všeobecným, gynekológom a lekárom ústavnej starostlivosti) možnosť používať ePN, teda prejsť z fyzického tlačiva na digitálnu formu.

Dovtedy sme boli zvyknutí na klasické päťdielne papierové tlačivo, ktoré musel poistenec doručiť nielen zamestnávateľovi, ale aj Sociálnej poisťovni. Išlo o pomerne komplikovaný byrokratický úkon, ktorý bol administratívne a časovo náročný. 

Služba ePN je iniciatívou Národného centra zdravotníckych informácií a Sociálnej poisťovne. Išlo o jeden z viacerých krokov v rámci pokračujúcej digitalizácie štátnej sféry.  

Od 1. júna 2023 malo byť staré známe tlačivo PN (ľudovo povedané “peénka”) už minulosťou, keďže práve týmto dňom skončilo tzv. prechodné obdobie, kedy vybraní lekári mohli vystavovať PN klasickou formou, alebo digitálne ePN

NÁŠ TIP: strácate sa v rôznych legislatívnych a účtovných zmenách a nie ste si istí, aké povinnosti máte ako zamestnávateľ či SZČO? Bez obáv, sme tu pre vás. Pri vedení účtovníctva od spoločnosti Necto máte garanciu toho, že všetky úkony sú v súlade so zákonom, kompletné a najmä včas. Neváhajte nás kontaktovať.

Po tomto dátume mali všeobecní lekári, gynekológovia a poskytovatelia ústavnej starostlivosti vystavovať PN povinne už iba elektronicky. Žiaľ, prax sa ukázala byť o čosi komplikovanejšou, pretože mnohí z nich naďalej používali klasické tlačivo PN.

V súčasnosti je však počet lekárov používajúcich ePN o poznanie vyšší.

Elektronická PN od roku 2024

Môže za to aj skutočnosť, že počnúc 1. januárom 2024 sa rozšíril okruh lekárov, ktorí musia ePN používať povinne: k vyššie uvedeným skupinám pribudli aj špecialisti, zubári a lekári poskytujúci špecializovanú ambulantnú starostlivosť.

Súčasťou zmien je tiež ďalšia iniciatíva Sociálnej poisťovne – elektronická služba, ktorá umožňuje automatický prenos dát z ePN do mzdového softvéru zamestnávateľov. Tí tak ušetria čas, pretože všetci potrebné informácie si do svojej databázy dokážu preniesť niekoľkými klikmi, namiesto opakovaného prihlasovania sa do ePN a kontroly, či u konkrétnych zamestnancov došlo k zmene.

Po novom si zamestnávatelia prakticky jedným klikom dokážu stiahnuť údaje o všetkých zamestnancoch, ktorí sú práceneschopní a použiť ich pri výpočte mzdy. Mzdové účtovníctvo sa tak v mnohom zjednodušilo a urýchlilo. 

Pozor, pre aktiváciu tejto služby je nevyhnutné vyplniť a odoslať žiadosť, ktorú zamestnávateľ nájde vo svojom účte na portáli eSlužieb Sociálnej poisťovne. Naskenovanú žiadosť je potrebné poslať cez elektronickú schránku.

Ešte predtým však zamestnávateľom odporúčame uistiť sa, že vami používaný mzdový softvér je s týmto pilotným projektom poisťovne kompatibilný.

Potrebujete vedenie mzdového účtovníctva resp. personalistiky? Ste na správnom mieste. Veľmi radi vám pomôžeme s akoukoľvek účtovnou agendou vášho podnikania, či už ste na samom začiatku, alebo patríte medzi úspešne etablované subjekty. Pozrite si zoznam našich služieb a neváhajte nás kontaktovať. 

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár