Ako vyplniť daňové priznanie FO typ A a B v roku 2024?

Obrázok článku: Ako vyplniť daňové priznanie FO typ A a B v roku 2024?

Ako vyplniť daňové priznanie FO typ A a B v roku 2024?

Napísal Renáta Šlapanská, dňa
Nezaradené

Ako sme už zvyknutí, aj v roku 2024 nás čakajú daňové povinnosti. Tou najvýraznejšou pre mnohých z nás – zamestnancov aj podnikateľov – je podanie daňového priznania k dani z príjmu fyzických osôb, skrátene DPFO. Mení sa v tomto ohľade niečo? Ako vyplniť daňové priznanie FO typ A a B v roku 2024? 

Termíny na podanie daňového priznania v roku 2024

Na úvod nezaškodí zrekapitulovať si najdôležitejšie termíny pre podávanie daňových priznaní. Ak nás v roku 2024 nečaká žiadna neštandardná situácia, akou bol napríklad začiatok pandémie koronavírusu, tak je dôležité pamätať na tri dátumy:

  • 31. marec 2024 (nedeľa) – štandardný termín na podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B, kvôli nedeli a sviatku na 1. apríla 2024 sa posúva sa na 2. apríla 2024 (utorok),
  • 30. jún 2024 (nedeľa) – termín na podanie pre daňovníkov, ktorí si podali žiadosť o odklad, kvôli nedeli sa posúva na 1. júla 2024 (pondelok),
  • 30. september (pondelok) – termín na podanie daňového priznania pre daňovníkov, ktorí mali v roku 2023 príjmy zo zahraničia.

Nezabúdajte, že do pre vás platného termínu musíte nielen podať daňové priznanie, ale prípadnú vzniknutú daňovú povinnosť aj uhradiť. Dajte si na to pozor najmä pri prvých dvoch termínoch, ktoré vychádzajú na nedeľu.

Tlačivá na podanie daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B zverejňuje Finančná správa spravidla v prvej polovici roka na svojom webe. Výnimkou nie je ani tento rok, stiahnuť si ich môžete TU

Dôležité čísla pre podanie daňového priznania FO v roku 2024

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2023 bude mať v roku 2024 každý koho zdaniteľné príjmy v roku 2023 prekročili 2 461,41 eur. 

Ak mal daňovník v roku 2023 príjmy iba zo závislej činnosti (teda zamestnania) a tie prekročili sumu 2 461,41 eur, má povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A. Ak je však stále zamestnancom, môže svojho zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania, avšak musí tak urobiť do 15. februára.

Ak daňovník (fyzická osoba – nepodnikateľ) mal v roku 2023 aj iné príjmy, než zo závislej činnosti, napríklad z prenájmu nehnuteľnosti (vo výške viac než 500 eur), alebo výhry (vo výške viac než 350 eur) a podobne, a tieto sumárne presiahnu 2 461,41 eur, vznikla mu povinnosť podať si daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu B.

Upozorňujeme, že zatiaľ čo živnostníci majú povinnosť podať si daňové priznanie online cez web Finančnej správy, fyzické osoby nepodnikatelia, podávajúci si daňové priznanie typu B, túto povinnosť nemajú. Môžu teda tlačivo vyplniť a odoslať vo fyzickej podobe poštou.

 

Niektoré druhy príjmov, resp. do určitej výšky, sú oslobodené od dani z príjmu. Konkrétne ide o:

  • príjmy z prenájmu nehnuteľnosti do výšky 500 eur,
  • príjmy z prijatých cien a výhier do výšky 350 eur,
  • príjmy z predaja cenných papierov do výšky 500 eur,
  • dávky, podpory a sociálne služby v celej svojej výške,
  • príjmy z predaja hnuteľných vecí ak nie sú zapísané v obchodnom majetku, v celej svojej výške.

Ako každý rok, aj v roku 2024 vám veľmi radi spracujeme daňové priznanie fyzických osôb typu A aj B, ale aj daňové priznanie právnických osôb. Neváhajte nás kontaktovať čím skôr. 

Profilový obrázok autora článku

Ing. Renáta Šlapanská

Necto s.r.o.
Konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Necto s.r.o.,
Odborníčka na účtovníctvo, ktorá sa o svoje skúsenosti rada delí v odborných článkoch a publikáciách.

Pridať komentár